Bezpiecznie do szkoły.
Dodane przez Sobieszczany dnia 08 wrzesień 2017 21:58
Dziecko jako pasażer

Mimo, że według statystyk, większość rodziców wozi foteliki, to wciąż są tacy, którzy lekceważą ten obowiązek. Przypominamy, że o tym, czy dziecko musi siedzieć w foteliku, czy może podróżować bez niego, decyduje już nie jego wiek (12 lat), ale wzrost. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dziecko powinno podróżować w specjalnym foteliku do momentu, aż przekroczy 150 cm wzrostu.

Jest jednak jedno odstępstwo od tej reguły. Dziecko można przewozić bez fotelika, gdy waży więcej niż 36 kg i ma co najmniej 135 cm – wtedy może podróżować na tylnej kanapie bez podstawki. Bez fotelika może podróżować także trzecie dziecko w wieku co najmniej 3 lat, w przypadku gdy nie da się poprawnie zapiąć na tylnej kanapie 3 fotelików. Zakazane jest natomiast przewożenie dzieci poniżej 150 cm na przednim siedzeniu, bez fotelika. Przepisy zabraniają dodatkowo przewożenia dzieci do lat 3 pojazdami niewyposażonymi w pasy bezpieczeństwa.

I na koniec jeszcze jedna rada: ze względów bezpieczeństwa, dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

http://moto.onet.pl